Sun of Art o.p.s.
Havlíčkova 305
27601 Mělník
+420 722 955 540
Sdílej!

Violoncellový recitál Václava Petra


Violoncellový recitál Václava Petra

Vážení posluchači vážné hudby,

Kruh přátel hudby Mělník a Regionální muzeum Mělník si vás dovoluje pozvat na Violoncellový recitál, který se uskuteční 23. listopadu 2016 v Regionálním muzeu Mělník od 18.00

Na koncertě se představí violoncellista Václav Petr, který za doprovodu klavíristky Aleny Grešlové představí díla Sergeje Prokofjeva, Sergeje Rachmaninova a Dimitrije Šostakoviče.

Program koncertu:

Sergej Prokofjev - Sonáta pro violoncello a klavír C Dur
Sergej Rachmaninov - Vokalíza
Dimitrij Šostakovič - Sonáta pro violoncello a klavír d moll

Václav Petr - violoncello

Václav Petr se řadí mezi nejvýznamnější české violoncellisty své generace. Již od dětských let na sebe upozorňoval oceněními v nejrůznějších soutěžích jako například Mezinárodní Heranova violoncellová soutěž, Mezinárodní violoncellová soutěž v rakouském Liezenu, první cenu si odnesl z Prague Junior Note, stal se absolutním vítězem soutěže Talents for Europe. Byl laureátem mnoha dalších soutěží: Concertino Praga, Mezinárodní violoncellová soutěž Davida Poppera v Maďarsku, Mezinárodní violoncellová soutěž Antonia Janigra v Chorvatsku, Interpretační soutěž nadace Bohuslava Martinů v Praze, Mezinárodní Dotzauerova soutěž pro mladé violoncellisty v Německu, Mezinárodní soutěž smyčcových nástrojů Rudolfa Matze v Dubrovníku. V roce 2010 byl na základě DVD nahrávky vybrán mezi pouhých 12 účastníků prestižní mezinárodní soutěže Grand Prix Emanuel Feurmann. 

Základům violoncellové hry se Václav Petr naučil od Mirka Škampy na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Na Hudební akademii múzických umění byl posluchačem ve třídě profesora Daniela Veise, absolvoval pak ve třídě profesora Michala Kaňky. Svou hru zdokonaloval také pod vedením Wolfganga Boettchera na Universität der Künste v Berlíně. Taktéž se zúčastnil mezinárodních mistrovských kurzů v Kronbergu, v Hamburku, ve Vaduzu a Evropské hudební akademie v Bonnu V rámci The International Holland Music Sessions byl vybrán do třídy Marie Kliegel. V roce 2015 absolvoval mistrovské kurzy Carl Flesch Academy v Baden-Badenu sólovým vystoupením s Baden-Baden Philharmonie. Jako sólista vystupuje od 12 let, sólově vystoupil s orchestry jako jsou Česká filharmoie, PKF - Prague Philharmonia, Pražský komorní orchestr, Plzeňská filharmonie, Janáčkova filharmonie Ostrava, Baden-Baden philharmonie, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala a další. 

V  neposlední řadě se také neúnavně věnuje komorní hře. Od roku 2009 je členem Josef Suk Piano Quartet, se kterým získal první cenu v soutěži komorních souborů v italském Val Tidone, stejně tak v soutěži komorních souborů Salieri - Zinetti a v prestižní soutěži pro komorní soubory s klavírem “Premio Trio di Trieste”. S Josef Suk Piano Quartet pravidelně vystupuje jak v Čechách tak v zahraničí. V říjnu roku 2013 vyhrál Václav Petr konkurz na post koncertního mistra violoncell v České filharmonii. Ve svých 24 letech se tak stal jedním z nejmladších koncertních mistrů v historii České filharmonie.

Václav Petr hraje na mistrovský nástroj z dílny Jeana Baptista Vuillauma z roku 1844, který je zapůjčen z archivu České filharmonie. 

Alena Grešlová - klavír

Alena se narodila v muzikantské rodině a od pěti let byla soukromou žačkou prof. Ivana Kováče. Po osmi letech se stala žákyní ZUŠ B. Jeremiáše v Českých Budějovicích a později posluchačkou českobudějovické Konzervatoře pod vedením prof. Dinary Suleymanové. Během studií získala 1. cenu na Mezinárodní klavírní soutěži Panmusica ve Vídni, 2. cenu na Soutěži A. Skrjabina v Paříži, dále se stala laureátkou soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře a získala Čestné uznání na Mezinárodní klavírní soutěži Beethovenův Hradec. Koncertně vystoupila také na Festivalu B. Bartóka v Budapešti, kde hrála na skladatelův klavír. V roce 2012 získala 1. cenu na Soutěžní klavírní přehlídce Mezinárodní konzervatoře v Praze pod záštitou prof. Ivana Klánského a později 3. cenu na Mezinárodní klavírní soutěži F. Chopina v Mariánských lázních. V červnu 2014 se stala členkou Kalliopé Tria Prague, které záhy získalo 2. cenu na Mezinárodní soutěži komorní hudby A. Dvořáka, 1. cenu na Interpretační soutěži Bohuslava Martinů a 3. cenu na Mezinárodní soutěži komorní hudby J. Brahmse v polském Gdaňsku spolu se speciální cenou za nejlepší provedení skladby W. A. Mozarta. Pravidelně vystupuje se sólovým fagotistou Národního divadla v Praze a vítězem Mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro (2014) Janem Hudečkem a se svým manželem Michalem, klavíristou, jako Almi duo. Díky svému otci, zakladateli a dlouholetému dirigentovi Třeboňského lázeňského symfonického orchestru Jaroslavu Kohoutovi, si již od dětství vytvářela silné pouto a vlastní koncertní zkušenost se sólistickou hrou klavírních koncertů. Vedle amatérských souborů tak později vystoupila např. s Jihočeskou komorní filharmonií, či Západočeským symfonickým orchestrem. V současné době se věnuje studiu klavírní hry na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Martina Kasíka a studiu komorní hry pod vedením prof. Ivana Klánského a prof. Leoše Čepického.


Na tomto koncertě budou pro zájemce k dispozici přihlášky na koncertní sezónu 2016/2017. Členství nových i stávajících členů bude možné zaplatit hotově na koncertě nebo převodem na účet (č. ú. 166606723/0600), var. symbol: 1617 + jméno člena do poznámky). Kdo bude platit hotově, přijďte na koncert s dostatečným předstihem, aby byl čas na administrativní úkony. Všem, kteří zaplatili členství, bude platba potvrzena do členské průkazky
Adresa:
SUN OF ART o.p.s.

Havlíčkova 305
Mělník
276 01

IČ: 26642611
Kontakt:
Telefon:

Kancelář:
+420 722 955 540


E-mail:
laubova.j@seznam.cz
Sociální síť:
Sun of Art na Facebooku
Mapa: